“Da li ćeš pomoći ako znaš da možeš?”, Amber alert danas počeo sa radom

Podeli:

“Da li ćeš pomoći ako znaš da možeš?”. Pod okriljem ovog slogana, sistem za pronalaženje nestale dece “Pronađi me”, od danas stupa na snagu

Igor Jurić, osnivač Fondacije “Tijana Jurić”, naveo je u razgovoru za B92.net koliko je ovaj sistem značajan za naše društvo i objasnio kako će “Pronađi me” funkcionisati po fazama.

“Ovaj sistem obaveštava javnost kada nestane dete i od životnog je značaja. U takvim trenucima, posebno su bitne efikasnost i brzina. Sa ovim sistemom će, pored policije, u potragu biti uključeni građani, mediji i drugi. Bezbednost će biti dosta veća”, priča Jurić za naš portal.

Danas, kako navodi on, na snagu stupa prva faza, u kojoj će najbitniji ulogu imati mediji, ali i mobilni operateri, autoputevi i aerodromi.

“Mediji će po nalogu policije objavljivati informaciju o nestaloj osobi svakih 30 minuta u prvih osam sati, a zatim na sat vremena po isteku, sve dok policija drugačije ne kaže. Kada osoba nestane, operateri su u obavezi da pošalju poruku o nestanku, dok će se na aerodromima i autoputevima informacije o nestalima pojavljivati na LED ekranima. Kada se ustanovi da je dete ili neka osoba u životnoj opasnosti, sistem će se pokrenuti”, objašnjava Jurić.

Na pitanje kada možemo da očekujemo pokretanje druge faze i ko sve učestvuje u njoj, naš sagovornik odgovara: “Drugu fazu možemo očekivati za oko godinu dana i u nju će biti uključeni tržni centri, koji će, kada nestane dete imati obavezu da na svojim LED ekranima u okviru tržnih centara objave informaciju o nestanku. Tu istu obavezu imaće i benzinske pumpe. U drugoj fazi će biti uključene i društvene mreže”.

Naš sagovornik je, kaže, ponosan zbog uvođenja sistema za koji se dugo borio.

“Osećam se ponosno. Ovo je postignuto zajedničkim delovanjem građana. Prvi smo u regionu koji smo uveli ovako nešto. Očekujemo da će se i druge zemlje iz regiona ugledati na nas i pokrenuti isti ovakav sistem. To bi onda značilo da, ako nestane dete u Sloveniji, na primer, i mi iz Beograda i ljudi iz Severne Makedonije i drugih zemalja regiona možemo da ga tražimo i budemo obavešteni o njegovom nestanku”, završava naš sagovornik.

Šta je Amber alert?

Amber alert predstavlja model širenja i objavljivanja informacija javnosti u specifičnim slučajevima nestale dece.

Objave putem različitih medija – televizijskih i radio emisija, Interneta, SMS poruka, ekrana na bankomatima, autoputevima itd. mogu da dopru do građana koji će zapamtiti lice deteta i potencijalno ga uočiti ili imati validne informacije koje policiji mogu da pomognu u potrazi.

Amber alert sistem predstavlja mehanizam koji zvanično funkcioniše u SAD, Belgiji, Češkoj, Francuskoj, Nemačkoj, Grčkoj, Malti, Irskoj, Poljskoj, Bugarskoj, Italiji, Holandiji, Portugalu, Rumuniji, Španiji i Ujedinjenom Kraljevstvu. Nastao je u Sjedinjenim Američkim Državama 1996. godine. Naziv je dobio po Amber Hagerman, devetogodišnjoj devojčici iz Teksasa, koja je oteta i ubijena, navodi se na sajtu Amber alert Srbija.

Izvor: b92.net

RTV Santos

Autor: Redakcija radio televizije Santos

POVEZANE vesti

Pretraga