Знате ли који је најстарији правни документ писан глагољицом?

Podeli:

Ово је кључни документ за разумевање правног система и друштвених норми средњовековних Словена, а његова важност није само у правним прописима које садржи, већ и у његовом доприносу развоју словенског језика и писмености.

Закон судниј људем је правни документ из средине 9. века, који се приписује Ћирилу и Методију. Он представља један од првих писаних правних кодекса на словенском језику и важан је извор за разумевање правног и друштвеног система тог времена. Закон судниј људем садржи 32 члана који обухватају различите аспекте правног живота. Овде су неки од кључних делова закона:

Кривично право:

Крађа: Казне за крађу су строге и варирају у зависности од вредности украдене имовине. За теже крађе прописане су теже казне, укључујући телесне казне и прогонство.
Убиство: Убиство се кажњава смрћу или тешким телесним казнама. Постоје посебне одредбе за убиство у самоодбрани.
Насиље: Казне за физичко насиље укључују телесне казне и новчане казне, зависно од тежине повреде.

Грађанско право:

Имовина: Правила о власништву над земљом, кућама и другом имовином. Постоје одредбе које регулишу наслеђивање и преносе имовине.
Дугови: Одредбе које регулишу обавезе дужника и права поверилаца. У случају неплаћања дуга, дужник може бити подвргнут телесним казнама или заплени имовине.

Породично право:

Брак: Права и обавезе супружника. Постоје одредбе које регулишу мираз и права супруге у случају развода.
Развод: Правила која дефинишу разлоге за развод и обавезе бивших супружника након развода, укључујући старатељство над децом.
Породичне обавезе: Одредбе које се односе на обавезе деце према родитељима и старатељство над старијим члановима породице.

Административно право:

Локална власт: Права и обавезе локалних власти и начини њиховог избора. Прописи о раду судова и административних тела.
Јавне обавезе: Обавезе грађана према држави, укључујући плаћање пореза и учешће у јавним радовима.

Закон судниј људем је написан старословенским језиком користећи глагољицу. Језик је једноставан и разумљив, што је имало за циљ да правни прописи буду доступни ширем слоју становништва. Закон суднyј људем настао је у периоду када су Ћирило и Методије спроводили своју мисију међу Словенима. Документ је део ширег напора да се уведе хришћанство и да се правни систем прилагоди новим верским и друштвеним нормама.

Овај закон је значајан из више разлога. Он нам најпре показује рано развијени правни систем међу Словенима, представља изузетно важан извор за проучавање раног словенског писма и језика, али такође пружа и драгоцене информације о правним нормама средњовековних заједница.

Овај документ је део наслеђа Ћирила и Методија, који су својим радом поставили темеље за културни и правни развој словенских народа.

Извор: https://en.wikipedia.org/wiki/Zakon_Sudnyi_Liudem

RTV Santos

Autor: Redakcija radio televizije Santos

POVEZANE vesti

Pretraga