Izložba radova slikara Zorana Tešanovića pod nazivom „Molekuli lepše budućnosti“ otvorena je u četvrtak 9. juna u Salonu Narodnog muzeja Zrenjanin. Na izložbi su se našli odabrani radovi iz opusa ovog umetnika, podeljeni u nekoliko zasebnih tematskih celina. Najzastupljenija je aktuelna produkcija. Postavka je koncipirana kao humorna i ironična refleksija na vreme u kome živimo. Nadležni kustos izložbe je Dušan Marinković, viši kustos zrenjaninskog muzeja.
„Kada je umetnik dugo prisutan na likovnoj sceni, potpuno je normalno da proveri koliko je njegov opus relevantan u današnjem vremenu. Da li savremena osećajnost živi u njegovom delu. Ideje ne bi smele da se tokom vremena deformišu, nego da se spontano i neometano razvijaju. Za pravu, veliku retrospektivu još je rano, ali za jedno moguće, seriozno iščitavanje pređenog puta, kroz izbor radova svakako je dobar trenutak“rekao je Tešanović uoči otvaranja izložbe u Narodnom muzeju Zrenjanin.
Zoran Tešanović rođen je 1961. godine u Zrenjaninu. Studije slikarstva završio je na
Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu 1988. godine u klasi profesora Radomira Reljića.
Poslediplomske studije na istom fakultetu, završio je 1993. godine. Član je ULUS-a od 1988.
godine. Do sada je imao dvadeset samostalnih izložbi u najznačajnijim galerijama u zemlji.
Učestvovao je na mnogim grupnim izložbama koje prezentuju savremenu likovnu scenu Srbije u
zemlji i inostranstvu. Radovi Zorana Tešanovića nalaze se u važnim privatnim i muzejskim
kolekcijama. Dobio je nekoliko značajnih nagrada i priznanja iz oblasti likovnih umetnosti. Radi
kao slobodni umetnik. Živi u Sečnju, rekla je Sanja Vrzić, viši kustos organizator muzejskih aktivnosti
u Narodnom muzeju Zrenjanin.
Radionica za male arheologe
U ponedeljak, 13. juna 2022. godine, sa početkom u 9 časova u Atrijumu Narodnog muzeja Zrenjanin biće održana radionica pod nazivom “Arheolog na jedan dan“ za decu uzrasta od 3 do 6 i po godina. Radionicu organizuju Grad Zrenjanin i Predškolska ustanova uz podršku Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, a u okviru projekta „S osmehom u vrtić“ – Inkluzivno predškolsko vaspitanje i obrazovanje.
U okviru radionice deca će saznati kako izgledaju arheološka iskopavanja i kako predmet od mesta pronalaska dospeva do muzeja, obići će stalnu postavku i upoznati se sa zanimanjem arheologa.
Realizatori radionice su Ivana Stojković, pedagog, i Milica Malić, logoped, u saradnji sa Narodnim muzejom Zrenjanin.
Ulaz je slobodan, dobro došli!