Grad Zrenjanin finansirao je renoviranje unutrašnjosti objekta Doma zdravlja „dr Boško Vrebalov“ u kome je smeštena Služba za zdravstvenu zaštitu žena – Dispanzer za žene, a vrednost projekta iznosi nešto više od milion dinara.
Načeknik Službe za zdravstvenu zaštitu žena dr Dragan Ilić rekao je da su početku radova prethodile pripreme i prilagođavanje, budući da je rad te službe kompleksan i imajući u vidu da pacijentkinje, posebno trudnice moraju imati obezbđene preglede lekara te službe. Upravo iz tog razloga organizovan je rad u prostorijama Školskog dispanzera na prvom spratu Školskog dispanzera.
– O tome kakvo je bilo stanje pre renoviranja najbolje bi mogle ilustrovati fotografije pre i posle renoviranja. Zidovi su bili obijeni, pločice su otpadale, mi smo ih lepili samolepljivom trakom. U trećoj ambulanti zid je bio oronuo. Sada toga nema i zadovoljni smo, imamo lep prostor za rad, a nadam se da će se i pacijentkinjama svideti. Verujem da će se i one drugačije odnositi prema ovom prostoru, jer, nije isto kada uđu u prostor koji je nesređen i sada, kada je uredan i sređen – kazao je dr Ilić u razgovoru za zvanični sajt Grada i naglasio da su slični radovi realizovani još pre petnaestak godina.
Govoreći o radu Službe, rekao je da trenutno ne postoji nedostatak kadra, ali da bi u narednom periodu moglo biti problema budući da će ostati tek dva lekara. Ipak, nada se da će po povratku specijalizacije dve doktorke doći u Dispanzer za žene.
Inače, prozori su pre nekoliko godina zamenjena a zahvaljujući Gradu i donatorima obezbeđeni su potrebni savremeni aparati i pribor za nesmetan rad.
Preostalo je još da se uredi porstor centralizovane citrolaboratorije, koja se nalazi u „Staroj specijalističkoj“ koja radi za dva okruga – Srednjobanatski i Južnobanatski, odnosno za potrebe trinaest domova zdravlja, ali, kako je naglasio dr Ilić, za to je potrebna i pomoć Republike Srbije, Kancelarije za skrining i Batut, jer, Grad Zrenjanin to ne može sam.
Načelnik Službe za zdravstvenu zaštitu žena dr Dragan Ilić ukazao je ovom prilikom na veliki problem sa kojim se susreću, a to je slab odziv žena na pozive za rano otkrivanje karcinoma grlića materice i karcinoma dojke.
Zbog toga je uputio apel svim ženama da se zbog svog zdravlja odazivaju na pozive.
– Naš akcenat jeste na ranom otkrivanju i svaka žena u godištu od 50. do 69. godine, u svakom trenutku dana, može da dođe na šalter i da kaže ja hoću mamografiju. Upisaćemo je i čim se ukažu termini sestre će je pozvati telefonom, uraditi anketu i dati termin za pregled. Znači, ne može biti jednostavnije. Za dojku, kad radimo mamografiju, pozivamo žene, ali odziv je mali, iako zavesti 4000 žena u registar, pronaći adresu, telefon, ispisati taj flajer, ubaciti u kovertu, poslati u poštu i na kućne adrese nimalo nije lak posao, ali žene ne dolaze. Mi pošaljemo 4.000 poziva, a dođe svega njih 500, a kada govorimo o odnosu selo – grad, na pozive se odazovu dve žene iz grada i jedna žena sa sela, Sve smo pokušali, ali nema odziva, s druge strane ima i pacijentkinja koje redovno dolaze, neke možda i više nego što bi trebalo – objasnio je dr Ilić.
Kada je reč o ranom otkrivanju karcinoma grlića materice, obuhvat je mnogo veći – od 25. do 64. godine, 20 godišta, 20 generacija.
– I za to im redovno dostavljamo pozivna pisma, ali nam se odazivaju. To je manji broj u odnosu na mamografiju, zato što drugačije radimo. Naime, svaka žena koja dođe na preventivni pregled mi uradimo taj pregled, tu nemamo problem, samo nam je mali broj odaziva na pozivna pisma. Ranijih godina kako bi podigli broj odaziva žena organizovali smo preglede i u naseljenim mestima, ali se i tada pokzalo da je organizacija kompleksna, a odziv izuzetno mali – rekao je on.