Pogledajte program Kulturnog centra Zrenjanina – do 10. aprila

Podeli:

Kulturni centar Zrenjanina je pripremio veoma zanimljiv sadržaj za predstojeći period.

Utorak – 3. april
Tribina
U maloj sali Kulturnog centra Zrenjanina sa početkom u 19 časova u utorak, 3. aprila biće održana tribina – „Istorija Kikinde između dva svetska rata“. Uvodničar je istoričar Marko Milošev, a moderator tribine je Miroslav Samardžić.

Sreda – 4. i četvrtak – 5. april
Ciklus – „Šekspir na filmu“
Film: „Julije Cezar“
U toku aprila u maloj sali Kultunog centra Zrenjanina u terminu od 20 časova, svake srede i četvrtka emitovaće se filmovi inspirisani delima Vilijama Šekspira u okviru ciklusa pod nazivom: „Šekspir na filmu“. U sredu, 4. i četvrtak, 5. aprila na repertoaru je filmski klasik „Julije Cezar“/Julius Caesar, američki film iz 1953. godine u trajanju od 121’. Film je zasnovan na istoimenoj Šekspirovoj predstavi, režirao ga je Džozef L. Mankevic dok glumačku ekipu čine: Marlon Brando, Džejms Mejson, Džon Gilgud i dr. Ulaz na projekcije je besplatan.

Četvrtak – 5. april
Izložba Ivane Ivanović
„Interpretacija života kroz kolorit svetlosti“
Izložba traje od 5. do 20. aprila
Izložba – „Interpretacija života kroz kolorit svetlosti“ Ivane Ivanović biće otvorena u četvrtak, 5. aprila u izložbenom salonu Kulturnog centra Zrenjanina u 19 časova.
Temu ove izložbe predstavlja omaž, finskom umetniku (Oive Toike), interpretiran kroz kolorit svetlosti kao simbola života. Količina detalja i kompatibilnost boja apsolutno očaravaju svojom finom utkanošću. Korelacija svetla i prozračnosti reprodukovana na platnu ovekovečuje trenutak zadržavanja života kroz svojevrstan umetnički opus finskog umetnika Oive Toike. Nedostatak svetlosti u Finskoj umetnik nadoknađuje kroz staklo, koje kao element ima magičnu moć transmitovanja svetlosti.
Pristup posmatrača materijalu, u ovom slučaju staklu, predstavlja instrument izražavanja nematerijalnosti. Difuzijom i refleksijom svetlosti, staklo apstrahuje umetnost. Transparentnost, kolorit i detalji koji daju dubinu i jedinstvenost svakoj skulpturi predstavljaju neverovatnu moć umetnikovog umeća oblikovanja duvanog stakla. Dakle, cilj se ogleda u prikazu celine satkane od mnoštva detalja, kompatibilnih kolorita koji stvaraju nematerijalno, odnosno daju život materijalnom.

Ivana Ivanović, rođena je 1991. godine u Beogradu. Zvanje akademskog umetnika stekla je 2014. godine na Fakultetu primenjenih umetnosti, Univerziteta umetnosti u Beogradu. Tokom svog umetničkog usavršavanja imala je priliku da učestvuje na izložbama „Zemunski salon” (Beograd, 2017), „Mala grafika” (Novi Sad, 2017), „31. Oktobarski likovni salon” (Kovin, 2017), „Žene slikari” (Majdanpek, 2016), „13. Međunarodno bijenale umetnosti minijature” (Gornji Milanovac, 2016), „Mala Grafika 2015/2016” (Beograd, 2016), Muzej primenjenih umetnosti (2014) i Mixer festival (2012). Najznačajniju nagradu osvojila je u Holivudu (II mesto), kao i Beogradu (I mesto) na konkursu „Young Creative Chevrolet” (2012). Svoju karijeru nastavlja da gradi kroz medije kao što su slikarstvo, grafika i fotografija.

Četvrtak, 5. april
Koncert klasične muzike
– Koncert LJubomira Mihailovića
– Veče Bahove muzike
Koncert violiniste Ljubomira Mihailovića biće održan u četvrtak, 5. aprila u Salonu Narodnog muzeja Zrenjanin. Na repertoaru su dela Johana Sebastijana Baha. Koncert počinje u 20 časova. Ulaz je besplatan. Koncert se organizuje u saradnji Kulturnog centra i Narodnog muzeja Zrenjanin.

Biografija
Ljubomir Mihailović (1962.) diplomirao je u klasi profesora Rajka Dojčinovića na FMU. Magistarske studije je završio na Akademiji Umetnosti u Novome Sadu u klasi profesora Dejana Mihailovića. Usavršavao se i u klasi profesora Igora Ozima na „Hochschule für Music“ u Kelnu.

Koncertnu karijeru započinje sa osam godina kada je održao prvi solistički koncert. Dobio je više prvih nagrada na takmičenjima u zemlji. Na međunarodnom konkursu „Jaroslav Kocijan“ u, tadašnjoj, Čehoslovačkoj osvojio je drugu nagradu.

Održao je brojne resitale i nastupao kao solista sa brojnim domaćim i stranim simfonijskim orkestrima (Beogradskom folharmonijom, Zagrebačkom filharmonijom, Orkestrom Vojske Jugoslavije, orkestrom FMU. Orkestrom RTB, Orkestrom iz Osijeka. Bio je i koncert-majstor beogradskog kamernog orkestra „Sinfonijeta“.

Od 1994. do sada, svirao je, kao solista i koncert-majstor, sa Kelnskim Kamernim Ansamblom preko 400 koncerata širom Nemačke, Francuske, Švajcarske i Španije. Nastupao je još i u Grčkoj, Austriji, Peruu, Sovjetskom Savezu, Portugaliji i Izraelu.

Kao solista sa kamernim orkestrim „Mastori gudači“ pod vođstvom profesora Dejana Mihailovića snimio je kompakt disk „Četiri godišnja doba“ Antonija Vivaldija u izdanju MDM iz Kelna. Kao profesor violine, pokazao je zapažen uspeh u radu sa studentima, što potvrđuju brojni javni nastupi i položene audicije za ugledne orkestre u zemlji i inostranstvu. Ljubomir Mihailović je zaposlen kao vanredni profesor na FMU u Beogradu.

Utorak – 10. april
Tribina
U utorak, 10. aprila u maloj sali Kulturnog centra sa početkom u 19 časova biće održana tribina – „Savremena umetnost korist i štete“. Uvodničar je mr Milutin Mićić, akademski slikar. Moderator je Miroslav Samardžić.

RTV Santos

Autor: Redakcija radio televizije Santos

POVEZANE vesti

Pretraga