Српска средњовековна књижевност- Бисери историје и културе

Podeli:

Српска средњовековна књижевност, која је стварана од 12. до 15. века, представља изузетан сегмент културне баштине Србије. Овај период обележавају значајна дела која су углавном везана за црквене и историјске догађаје, а њихови аутори су били истакнути монаси, свештеници и писци који су обликовали духовни и културни живот средњовековне Србије.

Најзначајнија дела и њихови аутори

Међу најзначајнијим делима српске средњовековне књижевности истичу се “Житије Светог Симеона”, које је написао Свети Сава, први архиепископ Српске православне цркве и оснивач српске књижевности. Ово дело представља биографију његовог оца, Стефана Немање, и има велики значај за разумевање српске историје и религије тог времена.

Други важан аутор је Теодосије, који је написао “Житије Светог Саве”. Ово дело наставља традицију хагиографске књижевности и додатно истиче светитељски лик Светог Саве, као и његову улогу у стварању независне српске цркве.

Још једно значајно дело је “Житије деспота Стефана Лазаревића”, које је написао Константин Филозоф. Ово житије, написано почетком 15. века, једно је од најлепших дела српске књижевности, и сматра се примером високе средњовековне прозе.

Народна књижевност: Усмена традиција која живи

Док су писана дела углавном била у домену цркве и владара, народна књижевност је цветала усмено, преносећи се с колена на колено. Епске народне песме о Косовском боју, јунацима као што су Марко Краљевић и Милош Обилић, као и легенде и приче, сачувале су српску историју и митове у народној свести. Ове песме и приче су постале саставни део српског културног наслеђа, а касније су записане и објављене у зборницима током 19. века.

Где се чувају српске средњовековне књиге?

Многе српске средњовековне књиге су изгубљене током векова због ратова, пожара и других разарања, али неке од њих су сачуване и данас се чувају у манастирима, библиотекама и музејима. Највећи број ових дела налази се у манастирима као што су Хиландар на Светој Гори, Дечани и Пећка патријаршија. Такође, значајан број рукописа чува се у Народној библиотеци Србије у Београду, као и у другим важним установама, попут Матице српске у Новом Саду.

Фото: pixabay.com

RTV Santos

Autor: Redakcija radio televizije Santos

POVEZANE vesti

Pretraga