Kontinuiranim sticanjem uvida u stanje prava deteta, radi praćenja primene međunarodnih standarda u ovoj oblasti, a na osnovu obraćanja građana, istraživanja, medijskih izveštaja te drugih izvora saznanja, Pokrajinski zaštitnik građana – ombudsman uočio je da je tokom 2020. godine uvećan broj slučajeva nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja dece od strane odraslih, pre svega roditelja i staratelja dece, a posebno je seksualno nasilje prisutnije među svim oblicima najgrubljeg kršenja prava deteta. Od ukupnog, dve trećine broja medijskih napisa koje ombudsman prati, u 2019. godini, odnosilo se na vršnjačko nasilje, dok je u prvoj polovini 2020. godine 84 odsto napisa bilo u vezi sa nasiljem prema deci od strane odrasle osobe. Period izolacije i škole na daljinu učinio je vidljivijim nasilje u porodici prema deci – u periodu od 16. marta do 6. maja 2020. godine 91 odsto slučajeva medijskog izveštavanja govori da su nasilje počinile odrasle osobe bliske ili poznate detetu, dok je u istom periodu godinu dana ranije, vršnjačko nasilje bilo podjednako zastupljeno kao i nasilje od strane odraslog prema detetu.
Imajući u vidu to da je trend uvećanja broja predmeta seksualnog zlostavljanja dece nastavljen i u 2021. godini, kao i da je tema seksualnog zlostavljanja našla značajnije mesto u javnom medijskom prostoru tokom poslednjih godinu dana, Pokrajinski zaštitnik građana – ombudsman pokrenuo je aktivnosti u cilju ispitivanja stanja i postupanja institucija u prevenciji i zaštiti dece od seksualnog zlostavljanja, kao i potrebe za edukacijom profesionalaca iz različitih sistema, dece, roditelja i najšire javnosti u vezi sa temom seksualnog nasilja.
Na osnovu preliminarnih podataka iz odgovora dobijenih od 1203 prosvetna radnika, a u okviru istraživanja kojim Ombudsman želi da stekne bliži uvid u postupanje institucija obrazovnog, zdravstvenog, sistema socijalne zaštite i pravosuđa u prevenciji i zaštiti dece od seksualnog nasilja, kao i u pogledu informisanosti i stavova profesionalaca iz navedenih sistema o ovoj temi, edukacije na temu seksualnog nasilja prema deci potrebne su ovoj grupi profesionalaca, te je neophodno jačanje njihovih kompetencija da prepoznaju i adekvatno odgovore u zaštiti dece od seksualnog nasilja. Tek oko 16 odsto prosvetnih radnika navelo je da su obučavani u oblasti zaštite dece od seksualnog zlostavljanja, a manje od četiri odsto ispitanika navelo je da smatra da je u potpunosti kompetentno da prepozna znake potencijalno seksualno zlostavljanog deteta. Iako podaci prve nacionalne studije o društvenom problemu seksualnog zlostavljanja dece u Republici Srbiji, koju je 2015. godine izradio Incest trauma centar – Beograd, govore da u svakom školskom odeljenju u Srbiji postoje četiri deteta koja su preživela određeni vid seksualnog nasilja i još četiri deteta koja poznaju nekoga kome se to dogodilo, a Savet Evrope ukazuje na to da je jedno od petoro dece seksualno zlostavljano ili iskorišćeno, samo 11 odsto ispitanika iz istraživanja Ombudsmana u svojoj praksi je zabeležilo slučajeve seksualnog zlostavljanja deteta.
Pokrajinski zaštitnik građana – ombudsman prikupio je i podatke nadležnih javnih tužilaštava u Vojvodini o postupcima u vezi sa slučajevima krivičnih dela protiv polne slobode, a u kojima su žrtve maloletna lica, odnosno deca. Prema podacima šest viših javnih tužilaštava u periodu od 2017. zaključno sa 2020. godinom, evidentirano je ukupno 175 prijava za krivična dela protiv polne slobode. Najveći broj ovih prijava odnosi se na slučajeve u kojima su žrtve maloletne osobe, i to ukupno 93 maloletne žrtve.
Preliminarnom analizom podataka prikupljenih prvenstveno od obrazovno-vaspitnih ustanova, prosvetnih radnika i nadležnih tužilaštva, Pokrajinski zaštitnik građana – ombudsman utvrdio je da vrlo mali broj slučajeva seksualnog zlostavljanja dece bude otkriven i da je izvesno da, u ovom trenutku, ne možemo govoriti o dovoljno dobroj zaštiti dece od seksualnog nasilja što potvrđuje podatke iz drugih istraživanja i prakse koji govore o tome da je seksualno nasilje tabu i da žrtve u 90 odsto slučajeva ćute i tek mali broj slučajeva seksualnog zlostavljanja bude prijavljen nadležnim institucijama.
Pokrajinski zaštitnik građana – ombudsman posebno želi da istakne da je važno da razumemo da seksualno nasilje nije nužno povezano sa fizičkim nasiljem i fizičkom prinudom, ali da je emocionalno zlostavljanje sastavni deo svakog oblika nasilja prema deci. Seksualno nasilje, što i podaci iz istraživanja Pokrajinskog ombusmana potvrđuju, rodno je zasnovano, ali je duboko ukorenjeno u autoritarnim stavovima i vrednostima društva i zajednice koji očekuju od deteta da bezuslovno poštuje autoritet odraslih samo zato što su u ulozi staratelja, nastavnika, trenera, lekara. Konvencija Ujedinjenih nacija o pravima deteta usvojena je pre 32 godine i prvi je pravni dokument koji dete posmatra kao subjekt prava, a ne samo kao objekat zaštite. Konvencija prepoznaje da je za zdrav razvoj ličnosti i dobrobit deteta neophodno da se prema detetu odnosimo s jednakim uvažavanjem i poštovanjem kao što očekujemo da se ono ponaša prema odraslima i vršnjacima. Zdrav i snažan osećaj vrednosti sebe dete izgrađuje kroz poštovanje njegovih ličnih granica, a to je jedino moguće u odnosu u kojem se dete oseća prepoznato, viđeno, uvaženo i sigurno. Svaki odnos u kojem odrasli teži da svoj autoritet gradi isključivo na osnovu pozicije moći koji u odnosu na dete nedvosmisleno ima, preti da naruši lično dostojanstvo i integritet deteta, a time otvara prostor za različite mogućnosti zloupotrebe i nasilja prema deci. Da bismo prekinuli tišinu i ćutanje, neophodno je da menjamo društvene i kulturne obrasce i prakse kojima narušavamo osećaj poverenja dece u odrasle i u institucije.
Pokrajinski zaštitnik građana – ombudsman podržava sve aktivnosti nadležnih institucija u vezi sa podizanjem nivoa znanja i veština odgovornih lica koja moraju biti obučena da prepoznaju i adekvatno reaguju na bilo koji znak da je dete seksualno zlostavljano. Edukacijom i pravovremenim reagovanjem dajemo jedini pravi odgovor na ovaj vid ugrožavanja prava deteta.
Evropski dan zaštite dece od seksualnog iskorišćavanja i seksualnog zlostavljanja uspostavljen je 2015. godine i obeležava se svake godine 18. novembra radi podizanja svesti javnosti o seksualnom nasilju prema deci i u cilju promocije Lansarot konvencije. Ovaj datum prati obeležavanje dva značajna međunarodna datuma – 19. novembar, Svetski dan prevencije zlostavljanja dece i 20. novembar, Međunarodni dan deteta.
Evropski dan zaštite dece od seksualnog iskorišćavanja i seksualnog zlostavljanja
Podeli:
RTV Santos
Autor: Redakcija radio televizije Santos
POVEZANE vesti
Najnovije vesti
13. Noćni bazar u Zrenjaninu
22. novembar 2024.
MULTIMILIONSKI DOBITAK NA POMOLU: EPIC JACKPOT SAMO ŠTO NIJE PUKAO!
22. novembar 2024.
Zatvaranje izložbe “Secesija u Velikom Bečkereku”
22. novembar 2024.
“Lepše je kad smo zajedno”
22. novembar 2024.
Vremenska prognoza
Najčitanije vesti
Vremenska prognoza za 8.11.2024.
8. novembar 2024.
Vremenska prognoza za 25.10.2024.
25. oktobar 2024.
Vremenska prognoza za 1. novembar
1. novembar 2024.
Vremenska prognoza za 17.11.2024.
17. novembar 2024.