Pokrenuta inicijativa da Srbija dobije nacionalni dan pčelarstva

Podeli:

Beogradsko udruženje pčelara pokrenulo je inicijativu da se u Srbiji 12. februar proglasi Nacionalnim danom pčelarstva. Tim povodom uradili smo intervju sa Stankom Rajićem, predsednikom ovog udruženja.

Kada ste došli na ideju da pokrenete ovu inicijativu?

“Pre nekoliko meseci na jednom pčelarskom okupljanju pričali smo o problemima u našem pčelarstvu. Naravno najviše se pričalo o niskoj otkupnoj ceni meda i falsifikatima koji su preplavili, ne samo naše tržište nego i ceo svet.

Tada sam rekao da sam siguran da manuka med nije toliko puta bolji od našeg meda, koliko je puta skuplji i poznatiji. Neke analize pokazuju da naš med medljikovac (šumski med) ima nekoliko karakteristika koje su bolje nego manuka. Ali za manuku zna ceo svet i niko ne priča da se u svetu proda mnogo više manuka meda nego što je njegova proizvodnja. Znači, iskorišćen je dobar marketing da se postigne takva cena. Takođe sam tada istakao da Slovenački pčelari prodaju 80% svojih pčelinjih proizvoda na kućnom pragu zahvaljujući izuzetnom marketing i povezivanju pčelarstva sa kulturom i turizmom.

Tada sam predložio da i mi pokrenemo inicijativu za proglašenje nacionalnog pčelarskog praznika”.

Zašto baš 12. februar?

12.februara 1841. godine u Sremskim Karlovcima rođen je profesor Jovan Živanović začetnik i pionir modernog pčelarstva u Srbiji. Uspeo je da nagovori arhimadrita grgeteškog Ilariona Ruvarca, tadašnjeg rektora karlovačke bogoslovije, da se pri bogosloviji osnuje Katedra za pčelarstvo. Uz blagoslov patrijarha Prokopija Ivačkovića 1878.godine počela je sa radom Katedra za pčelarstvo.

Jovan Živanović je pokretač časopisa Srpski pčelar 1896.godine. Bio je to mesečnik koji je izlazio sve do 1934. godine kada se stapa sa beogradskim časopisem Pčelar. Od 2016. godine beogradski Pčelar nosi naziv i postaje Srpski pčelar”.

Zbog čega je važno da se ovaj dan proglsi za Nacionalni dan pčelarstva u Srbiji i šta je cilj ove inicijative?

“Jako je važno da imamo Nacionalni dan pčelarstva koji će nam omogućiti da organizovanije priđemo pčelarstvu. Vezujući kulturu i pčelarstvo bolje ćemo iskoristiti naše potencijale.

Savremeno pčelarstvo podrazumeva čitav niz aktivnosti s ciljem što profitabilnije pčelarske proizvodnje. Klimatske promene, bolesti pčela, prekomerna upotreba pesticida, prisustvo jeftinog meda na tržištu sumnjivog kvaliteta i drugi nepovoljni uticaji doveli su pčele I pčelare u nezavidan položaj.

Uz klasičnu proizvodnju meda, da bi pčelarstvo bilo ozbiljan posao a ne hobi, pčelar mora postati preduzetnik, mora uz poznavanje pčela i njihovih potreba poznavati i osnove ekonomije, marketinga, zakonsku regulative, osnove apiterapije, te stalno učiti jer znanje je ključ sigurnosti a obrazovanje je znak odgovornosti. Za tako nešto neophodna je konstantna podrška struke, države i lokalne samouprave”.

Koliko je ljudi do sada podržalo inicijativu?

“Dobili smo podršku Muzeja pčelarstva i vinske kuće Živanović kao i Fondacije Laza Kostić. Naš velikan Laza Kostić rođen je istog dana iste godine kao i prof. Jovan Živanović a naš je cilj da spojimo kulturu i pčelarstvo.

Uputili smo poziv SPOS-u i SPOV-u dvema našim krovnim organizacijama te se nadam da će i oni podržati ovu inicijativu jer smatramo da je ovo važno za sve pčelare i pčelarstvo Republike Srbije”.

U kakvom su položaju pčelari u Srbiji trenutno?

“Trenutna situacija u našem pčelarstvu je veoma teška. Suočeni smo sa nizom problema od niske otkupne cene meda, preko prekomerne upotreba pesticida u poljoprivredi i trovanja pčelinjih društava do negativnog uticaja klimatskih promena. Zbog toga je jako važna edukacija pčelara i multidisciplinarni pristup pčelarstvu”.

Svi zainteresovani čitaoci portala RTV Santos ovu inicijativu mogu podržati putem linka: https://bit.ly/podrži_incijativu.

RTV Santos

Autor: Redakcija radio televizije Santos

POVEZANE vesti

Pretraga