Za grad Zrenjanin 2022. godina bila je izazovna i radna. Radilo se na rešavanju problema, koji su decenijama unazad bili zapostavljeni. Sve što je započeto ove, nastaviće se sa radom i u sledećoj godini. Neko u koga su sve oči u gradu uprte i od koga očekujemo odgovore na sva pitanja, jeste gradonačelnik Zrenjanina, Simo Salapura.
Razgovaramo sa njim u njegovom kabinetu uoči praznika.
Gradonačelniče, sada kada na kraju godine sumiramo ovu već proteklu 2022. godinu, dolazimo do zaključka da se pre svega radilo, radi se na rešenju ispravne pijaće vode koju bi Zrenjaninci početkom sledećeg proleća trebalo da dobiju. I to, kao najvažnije pitanje dobija konačno rešenje. Da li biste i vi rešavanje ovog problema istakli kao najvažnije u toku ove godine?
“Pa jeste, to je svakako krucijalno pitanje kada su u pitanju Zrenjaninci i kada je u pitanju ovaj višedecenijski problem i kada je u pitanju moj mandat, koji je počeo pre neke dve godine. Dakle, moj tim i ja smo se svakodnevno bavili ovim i nismo dali nikakvo obećanje o rokovima, osim da ćemo naći celishodno rešenje za ovu situaciju, a rešenje se sastoji u tome da je u pitanju unapređenje celokupnog sistema vodosnabdevanja na teritoriji grada Zrenjanina. Dakle, počev od izvorišta, bunara, vodovodne mreže, same fabrike i vodomera do naših krajnjih korisnika, odnosno stanovnika grada Zrenjanina.
Naravno da najveću pažnju privlači fabrika, koja će se graditi u dve faze. U prvoj fazi jeste u stvari nadogradnja prve postojeće fabrike sa određenim prepravkama gde ćemo na kraju prvog kvartala ove godine imati bezbojnu vodu, a zatim i u aprilu 2024. godine prema ugovornim obavezama i skroz čistu vodu, potpuno čistu vodu. Jako važno za ovaj projekat jeste da je ovaj projekat proglašen za projekat od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju i to nam daje nadu i to nam daje snagu da završimo ovaj projekat i konačno stavimo na ono što je nažalost obeležavali naš grad negativno nekad u prethodnom periodu.”
Ono što ne možemo da ne primetimo, naravno, mi koji živimo u Zrenjaninu jeste da se dosta gradilo, da se dosta gradi i dalje. Rekordnih 1.4 milijardi dinara uloženo je u puteve. Međutim, ima tu još dosta posla, ali stičem utisak da je ova godina bila okosnica upravo i za infrastrukturu.
“Ovo su rekordna ulaganja kada je u pitanju infrastruktura na teritoriji grada Zrenjanina. Dobro ste rekli cifru. Dakle, 1.4 milijarda imajući u vidu da je naš godišnji prosek za infrastrukturu, oko deset miliona. Vidimo da je to stvarno veliki i ozbiljan novac. Ono što se ovih dana završava jeste javni poziv za privatno javno partnerstvo za putni infrastrukturu. Ponude su stigle i očekujemo velike radove sa proleća sledeće godine. Ukupna vrednost ugovora je 2.5 milijardi dinara sa pdv-om. Dakle, očekujemo stvarno jedan pomak u poboljšanju putne infrastrukture.
Tu moram da spomenem da smo vrlo blizu i rešavanja problema četvrtog kraka, odnosno obilaznice na teritoriji našeg grada. Očekujemo da sledeće godine počnu radovi u prvoj fazi tog projekta, ali naravno jesmo razočarani, ali ne toliko jako, toliko teško da ne verujemo u početak izgradnje autoputa. Taj projekat je visok u agendi, ali je odložen zbog situacije u čitavom svetu, zbog situacije sa energetika i normalno da će država za projekte, koji još nisu počeli ta sredstva rezervisati u slučaju nekih poteškoća i poremećaja na energetskom tržištu, ali naravno ukoliko ekonomska situacija u zemlji bude stabilna, očekujemo i početak realizacije ovog projekta.”
Nije se samo radilo u gradu. Radilo se i u selima i u naseljenim mestima, konkretno i vi sa vašim timom. Vi ste prvi gradonačelnik, koji je sa svojim timom obišao svih dvadeset i dva naseljena mesta kako biste se uverili da kakvim problemima se meštani tamo suočavaju. Šta je to što na kraju godine vidite kao možda gorući problem, upravo naših sela?
“Da nam sela budu bliža” je naziv akcije, dakle kampanje koju smo pokrenuli. Dakle, u pravu ste, prvi tim mojih saradnika, Gradska uprava, direktori javnih preduzeća sa svim ovim komunalnim infrastrukturnim problemima sa kojima se susreću naši sugrađani. Nije to samo bio razgovor sa predsednicima mesne zajednice. To je bio razgovor sa običnim ljudima. Dakle, posećivali smo gazdinstva, preduzetnike, domaćinstva, obične ljude, jer želimo da čujemo njihov glas, želimo da čujemo njihove zamerke, želimo da čujemo njihove pohvale, želimo da razjasni neke stvari koje možda imamo u komunikaciji sa njima.
Mislim da smo napravili sa ovom akcijom dobar početni korak, da možemo da se zajednički razumemo, da zajednički možemo da kreiramo rešavanje nekih velikih problema, a one male probleme, koji su eto sticaj nekih okolnosti, rekao bih možda nedovoljnom komunikacijom prosto nisu se rešavali. Sada su počeli da se rešavaju. Lakše je kada ljudima objasnite kada je, koji put nekog projekta, koji je to projektni ciklus za neku veliku investiciju u naseljenom mestu. Dakle, onda lakše razumeju i onda prosto dobijemo partnera u rešavanju takvih problema. U selima toga ima mnogo.
Pre svega, to su komunalni, komunalna infrastruktura i na tome radimo. Upravo, spomenuo sam priču koja se tiče putne infrastrukture. Veliki deo investicija rezervisano je za naša sela. Velika je razuđenost naše teritorije kada je u pitanju grad Zrenjanin. Veliki broj kilometara putne infrastrukture, vodovodne infrastrukture, kanalizacione infrastrukture koja se u nekim naseljenim mestima završava, u nekim se radi, još je u toku, a u nekim naseljenim mestima spremamo projektno-tehničku dokumentaciju. Tako da sa ovim nastavljamo. Prvi ciklus je završen. I već sa prolećnim danima pravimo novi krug da vidimo da li smo napravili neki pomak, neka nova rešenja, da li ima nekih novih problema i prosto tražimo partnerstvo i da budemo zajedno u tome i da naša sela ožive i da nam budu bliža, kako sama akcija glasi.”
Spomenuli ste da ste razgovarali u selima sa običnim ljudima. Ono što sam primetila jeste da ste i ovde redovno održavali sastanke, razgovore sa građanima, koji su mogli da dođu da vam se obrate i izlože svoje neke probleme. Koliko ste zadovoljni onim što ste čuli od njih ? I šta ste zapravo čuli? Da li ste u nekom smislu iznenađeni?
“Pa jesam izneđen. Spomenuo bih pre svega ovo glavno pitanje vezano za fabriku vode. Kada smo napravili stvarno taj pristup, koji je održiv i realan, gde smo preko sedam meseci pregovarali sa investitorima, gde smo napravili dobar dogovor sa državom, do građana još uvek nije stigla ta informacija. Ostala je zaboravljena. Ostali smo u tom nekom periodu pre početka rešavanja ovog problema. Još smo negde, rekao bih u nekom blatu. Ne razumeju to građani dovoljno. I prosto sam negde shvatio da je upravo problem te komunikacije sa njima, da nije još dovoljno ispromovisano, da nije dovoljno objašnjeno ili da prosto ljudi više ne veruju ni u kakvo rešenje, ali naš zadatak i vaš zadatak, kao medija jeste da se o tome priča bilo pozitivno bilo negativno.
Ovo je stvarno jedna stvar za koju verujem da će konačno rešiti, staviti tačku na ovaj problem. Pronađen je investitor, koji ima ozbiljne reference. Vlada Srbije je stala iza ovog projekta. Uključili smo i tim nezavisnih stručnjaka, eksperata koje je angažovao grad. Investitor je takođe angažovao najreferentniju ustanovu kada je u pitanju prerada vode. To je institut “Jaroslav Černji”. I prosto ne vodim gde može da dođe do neke krupne greške. Sigurno da ovakvi kapitalni projekti mogu da proizvedu neka mala sitnija pomeranja rokova, ali da će biti završeno, čvrsto verujem u to. I čvrsto verujem u ugovorne obaveze koje su potpisale sve strane.”
Ceo intervju sa gradonačelnikom Simom Salapurom pogledajte na linku ispod.